• Powszechna Encyklopedia Filozofii
  • Lubelska Szkoła Filozoficzna
  • Katedra Metafizyki KUL
  • Encyklopedia Filozofii Polskiej
  • Strona O. Krąpca

Na skróty:




Publikacje - Vademecum filozofii

ptta Henryk Kiereś
Sztuka w kulturze
w serii "Vademecum filozofii"

Na książkę składają się artykuły dotyczące sztuki i jej rozumienia, co prowadzi do podstawowego filozoficznego typu wyjaśniania świata natury i kultury. Okazuje się bowiem, że rezygnacja z filozofii w wyjaśnianiu problemu sztuki powoduje błędny jej obraz, zaś oparcie jej rozumienia na idealizmie i jego pseudofilozofiach prowadzi do ideologii fundującej m.in. tzw. antysztukę i antyartystę. Autor ostrzega, że nie każdy fakt kulturowy, jaki rejestruje historia sztuki, jest faktem kulturotwórczym, bywa bowiem owocem błędu poznawczego twórcy i miast usuwać braki w świecie pomnaża je, deprawując odbiorcę i deterioryzując kulturę. W książce m.in. omówiono problem kultury i kulturoznawstwa, współczesne spory o sztukę, problem twórczości, relację sztuka i religia, oraz zamieszczono pomoce dydaktyczne: wybrane teksty oraz bibliografię prac z filozofii sztuki.

Lublin 2013, s. 297, cena 24 zł
ISBN 978-83-60144-63-3

Spis treści
Strony redakcyjne
Wprowadzenie

zamów


ptta Henryk Kiereś
Osoba i społeczność
w serii "Vademecum filozofii"

Książka dotyczy życia społecznego człowieka jako koniecznego kontekstu jego aktualizacji. Zwraca uwagę na rolę filozofii w rozpoznawaniu istoty życia wspólnotowego, jego metody cywilizacyjnej i ostatecznego celu. Rozważania są dokonywane z perspektywy realizmu filozoficznego, co pozwala wskazać na absurdy idealizmu, w tym zwłaszcza jego cywilizacyjne konsekwencje: utopizm i ustrojową gromadność (socjalizm). Autor przywołuje ciągle cenzurowany dorobek poznawczy realizmu w dziedzinie antropologii i teorii cywilizacji, w tym akcentuje szczególnie personalizm z jego adekwatną i integralną koncepcja człowieka jako osoby. Kluczowymi odniesieniami rozważań są: spór realizmu z idealizmem, transformacja modernizmu w postmodernizm, utopia i utopizm, socjalizm i jego odmiany, gromadność cywilizacyjna i personalizm. Przyjęta perspektywa sprawia, że książka stanowi znakomity przewodnik po kwestiach związanych z życiem społecznym człowieka.

Lublin 2013, s. 361, cena 25 zł
ISBN 978-83-60144-61-9
ISBN 978-83-7702-608-3

Spis treści
Strony redakcyjne
Wprowadzenie

zamów


ptta Zofia J. Zdybicka USJK
Pułapka ateizmu
w serii "Vademecum filozofii"

Książka zawiera podstawowe wątki problematyki ateizmu: konieczne wyjaśnienia etymologiczne, podstawowe znaczenia terminu „ateizm”, główne rodzaje ateizmu (filozoficzny, teoriopoznawczy, semiotyczny, antropologiczny, religijny, psychologiczny, socjologiczny), teoretyczny i praktyczny, jak i postacie ateizmu, jak antyteizm czy pseudoateizm. Książka zawiera ponadto rys historyczny ateizmu uwzględniający źródła filozoficzne od starożytności po czasy najnowsze, oraz specyfikę teoretycznego i praktycznego ateizmu w jego wydaniu polskim. Ostatnią część książki tworzą obszernie omówione formy ateizmu, oraz analiza źródeł postaw ateistycznych ze szczególnym uwzględnieniem motywów filozoficznych. Książka zawiera ponadto omówienie takich postaw, jak agnostycyzm i sceptycyzm oraz spis najważniejszych pozycji bibliograficznych na temat ateizmu. Novum książki stanowi analiza fenomenu ateizmu w kontekście nie tylko religioznawczym, ale przede wszystkim filozoficzno-antropologicznym. Analiza ateizmu jako prądu umysłowego w kontekście filozoficznej wizji człowieka wyznacza nową perspektywę badawczą, sięgając głęboko do antropologii, gdzie podkreśla się naturalną tendencję natury ludzkiej jako ukierunkowanej na transcendencję.

Lublin 2012, s. 309, cena 23 zł
ISBN 978-83-60144-56-5

Spis treści
Strony redakcyjne
Słowo od wydawcy

zamów


ptta
Zofia J. Zdybicka
Jan Paweł II filozof i mistyk
w serii "Vademecum filozofii"
Książka Jan Paweł II filozof i mistyk jest czwartą książką, która ukazała się w ramach serii "Vademecum Filozofii". Autorka podejmuje w książce zadanie przedstawienia postaci i myśli Papieża-Polaka w kontekście dwóch kategorii: "myśliciel i mistyk". Jest to rzecz niesłychanie trudna ze względu na niezwykłość osobowości Ojca Świętego, a także bogactwo problematyki, która była przedmiotem Jego zainteresowania. Jan Paweł II bowiem w sposób szczególny łączył w sobie osobowość filozofa-myśliciela i mistyka. Autorka przedstawiła Ojca Świętego jako filozofa wszechstronnego, o niezmiernie bogatym życiu intelektualnym, duchowym i religijno-mistycznym, który zbudował prawdziwy humanizm, ściśle związany z koncepcją człowieka jako osoby stworzonej przez Boga. Książka zawiera ponadto osobiste relacje Autorki z Jej spotkań z Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II. Książka zawiera szczegółowe analizy tekstów filozoficznych Karola Wojtyła oraz encyklik z okresu papieskiego nawiązujących do problematyki filozoficznej. Na końcu książki znajdziemy wypowiedzi Jana Pawła II o filozofii i mistyce oraz wykaz książek pomocnych w studiowaniu filozofii religii.

Lublin 2009, s. 257, cena 16,80 zł
ISBN 978-83-60144-24-4

Spis treści
Strony redakcyjne
Wprowadzenie
zamów


ptta
Mieczysław A. Krąpiec
O Filozofii

w serii "Vademecum filozofii"
W kolejnej książce z serii wydawniczej "Vademecum filozofii" pt. O filozofii autor pisze o potrzebie uprawiania filozofii, wskazując na podstawy rozumienia poznania filozoficznego. W książce zostały ukazane źródła błędnej zamiany poznania z myśleniem oraz wynikające z tych błędów konsekwencje. Autor wyjaśnia, dlaczego istnieje wielość różnych filozofii. Wskazuje również na podstawowe zadania, jakie powinna spełniać w kulturze ludzkiej filozofia. W książce zamieszczono wypowiedzi na temat filozofii, poznania mądrościowego i realistycznego. Na końcu książki znajduje się bibliografia oraz propozycje lektur przydatnych do samodzielnego studium filozofii.

Lublin 2008, s. 189, cena 16,80 zł
ISBN 978-83-60144-18-3

Spis treści
Strony redakcyjne
Wprowadzenie
zamów


ptta
Zofia J. Zdybicka
Bóg czy sacrum?

Książka ukazała się w nowej serii wydawniczej Vademecum filozofii. Autorka, długoletni kierownik Katedry Filozofii Religii KUL, przedstawia podstawy filozofii religii uprawianej w tradycji realizmu metafizycznego. W książce została ukazana tendencja oraz jej filozoficzne podłoże zastępowania terminu "Bóg" terminem "sacrum". W książce ukazano m.in. problem afirmacji i negacji Boga, rolę rozumu i woli w poznaniu Boga, kompetencje metafizyki w interpretowaniu faktu religii. W książce zamieszczono także wypowiedzi na temat religii i sacrum oraz bibliografię pomocną w osobistym studium filozofii religii.

Lublin 2007, s. 241, cena 16,80 zł
ISBN 978-83-60144-09-1

Spis treści
Strony redakcyjne
Wprowadzenie
zamów


ptta
Berthold Wald
Filozofia w studium teologii

Książka otwiera nową serię wydawniczą Polskiego Towarzystwa Tomasza Z Akwinu pod nazwą Vademecum filozofii. Autor, kierownik Katedry Filozofii na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Paderborn, zabiera głos w starej dyskusji o kompetencje poznania naturalnego i poznania z wiary. Pisze o roli filozofii w uprawianiu filozofii oraz roli rozumu w życiu wiarą w przekonaniu, że rozum i wiara, filozofia i teologia dopełniają się, a nie przeciwstawiają się sobie. Książka zawiera wybór tekstów filozoficznych na temat relacji teologia i filozofia oraz listę lektur pomocniczych.

tłum. Joanna Jakuszko
Lublin 2006, s. 141, cena 13,65 zł
ISBN 83-60144-02-8

Spis treści
Strony redakcyjne
Słowo od wydawcy
zamów



« powrót

Copyright © 2024 ptta.pl :: Wykonanie: Tomasz Żmuda